ITD – czym jest?

Inspekcja Transportu Drogowego – czym się zajmuje?

Inspekcja Transportu Drogowego to państwowa służba, której kluczowym zadaniem jest kontrola kierowców i samochodów towarowych. Do ich kompetencji należy po pierwsze nadzorowanie czy pojazdy nie posiadają niedozwolonej wagi, która zwykle jest zawyżana poprzez przeciążenie pojazdów i czy stan mechaniczny pojazdów jest dobry. Urząd, którym jest ITP założony został z dniem 6.9.2001 r. roku 2001.

ITD została stworzona po to, żeby wykonywać kilka wyjątkowo istotnych zadań, do których zalicza się: poprawa bezpieczeństwa na drogach, wywieranie nacisku na kierowców, żeby przestrzegali oni aneksów ustawowych, zapobieganie rozkwitowi nieprzepisowej konkurencji, wyeliminowanie zwyrodniałych zajść w transporcie drogowym oraz przeciwdziałanie degradacji obwodnic. To wszystko powoduje, że polepsza się również stan planety. Dodatkowo pracownicy ITD specjalizują się ponadto w tropieniu naruszeń, jakie powszechne są w transporcie samochodowym.

Rządzeniem ITD para się Główny Inspektor Transportu Drogowego. Rewident ten podległy jest ministrowi do spraw transportu. Do ITD należy także pajęczynę foto-radarów oraz rejestratory prędkości, które umieszczone są na skrzyżowaniach oraz aparaty elektronicznego poboru opłat.

Do głównych zajęć, którymi zajmuje się inspekcja drogowa należą kontrole lokalne, które sieją popłoch pośród szoferów pojazdów ciężarowych. Do inspekcji nie należy jednak jedynie monitorowanie samochodów w terenie, ale ponadto inspekcja biura, które posiada przewoźnik. Do bieżących zadań ITD należy również sprawowanie kontroli nad publicznym przewozem osób. Wszystko dlatego, by zapewnić 100% rzetelność i gwarancję najwyższej jakości przez usunięcie z transportu drogowego aut niesprawnych lub w takim stopniu felernych.

Inspektorzy są w ciągłej współpracy z takimi aparatami bezpieczeństwa jak strażnicy graniczni, służba celna czy drogówka. Dodatkowo pozostają w kontakcie z pozostałymi inspekcjami, takimi jak: weterynaryjna, kupiecka oraz Państwowa Izba Pracy.

Od końca lat osiemdziesiątych również Inspekcja Transportu Drogowego para się przydzielaniem licencji na transport zagraniczny.