Transformacja koloru pojazdu – oklejanie automobilu

Zmiana koloru auta – wyklejanie samochodu

Nieraz przydarza się, że otrzymany przez nas automobil z drugiej ręki bynajmniej nie posiada wymarzonego odcienia, ale zakupiliśmy go ponieważ był w doskonałym stanie technicznym i miał nowocześniejsze wyposażenie. Czasem nawet kupując nowiuteńki pojazd lista dostępnych kolorów nadwozia może wydawać się uboga. Wtedy z pomocą przyjdzie nam folia do gruntownego oklejenia automobilu.

Wyklejanie pojazdu folią to coraz popularniejsza także w Polsce metoda odmiany koloru automobilu. Rokrocznie powstaje jeszcze więcej zakładów, które mogą prawidłowo przykleić folię automobilową. Ten środek upiększania przyszedł naturalnie z krajów bardziej rozwiniętych, gdzie jest obecnie niesłychanie rozpowszechniony. Tam ludzie stosunkowo od razu zauważyli, że to jest prostszy prędszy dodatkowo tańszy środek na gruntowną metamorfozę samochodu.

Jak zatem przebiega takie wyklejenie? Arkusze folii są przyklejane na należycie przygotowaną detergentami karoserię samochodu. W droższych wariantach montażu auto rozkładane jest z łatwo demontowalnych części nadwozia jak drzwiczki, oświetlenie, kierunkowskazy, lusterka itd. Naturalnie folię można nakleić i bez obnażania karoserii, choć demontaż nadwozia zezwala na swobodniejsze dodatkowo skuteczniejsze dopasowanie arkuszy folii i co za tym idzie szlachetniejszą jakość wykończenia wykonanej modyfikacji. Specjalistyczne zakłady potrafią tak uskutecznić proces ponownego montażu, że jakość złożenia karoserii jest zgodna z seryjną.

Skoro auto jest roboczo przystosowane, następuje nałożenie folii. Stanowi to proces stosunkowo karkołomny, gdyż folia ma nikłą grubość (od 50 do 100 tysięcznych części centymetra) oraz posiada wybitnie mocny klej. W rozleglejszej perspektywie przesądza to o doskonałej jakości modyfikacji, jednak niezwykle utrudnia montowanie. Jakby tego było mało folia przyklejana jest dużymi arkuszami, w taki sposób aby nie było widać śladów spoiw na fragmentach nadwozia a całość była zupełnie monolityczna. Należy pojąć jak ważne w toku naklejania są warunki cieplne. Temperatura bywa ściśle zdefiniowana w dokumentacji producenta folii, natomiast po skończeniu obklejania auto potrzebuje zostać precyzyjnie wygrzane.

Po ukończeniu, w wypadku dobrze zrealizowanej operacji, rezultat umie być atrakcyjny. Z zewnątrz bynajmniej nie da rady zauważyć, że auto jest oklejone. Istotnym jest dodatkowo fakt długiej (częstokroć nawet 10 – letniej) gwarancji na zrealizowane zmiany.